Представителната изложба на Художествена галерия „Илия Бешков" – „Пейзажът в творчеството на плевенските художници", беше открита днес във Велико Търново.
Книга за живота на летеца с изтребител Димитър Списаревски ще бъде представена в Търговище. Домакин на събитието ще бъде регионалната библиотека „Петър Стъпов“, съобщиха от ръководството на културната институция.
Книгата е със заглавие „Димитър Списаревски. Живот, легенди, митове и факти“, а автор е Орлин Георгиев. С него и за да чуе разказ от първо лице ще се срещне търговищката общественост на 19 ноември.
Авторът - Орлин Георгиев, е авиоинженер, председател на Асоциацията за история и бъдеще на българската авиация, посочват организаторите. Сюжетът на книгата проследява живота и бойния път на Списаревски. Публиката ще се запознае с 12 от най-тиражираните легенди за героя Димитър Списаревски, както и с фактите, които ги опровергават.
Димитър Списарвскип приживе е поручик, посмъртно произведен капитан (1944 г.) и полковник през 2
Повече от 50 души участваха в пожаро-тактическо учение в Шумен, което имаше за цел да даде представа за степента на взаимодействие между структурите на Единната спасителна система, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР.
Оттам допълват, че учението е включвало работа по сигнал за блокирани след земетресение хора в административна сграда, които се нуждаят от помощ.
Със сили и средства на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РДПБЗН) в Шумен, на сектор „Специализирани оперативни дейности“ към РДПБЗН- Варна, на Областната дирекция на МВР в Шумен, на Центъра за спешна медицинска помощ и доброволци от Български младежки червен кръст, бяха овладени последиците от природното бедствие, уточняват от пресцентъра.
В рамките на два часа екипите работиха на терен. Предстои да се направи
Интензивен е трафикът на някои от граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) по границата с Турция и Румъния. Това съобщиха от Главна дирекция „Гранична полиция“ на МВР на своя уебсайт. Информацията е актуална към 6:00 часа тази сутрин.
На границата с Румъния трафикът е интензивен на ГКПП "Кардам" на изход за товарни автомобили. Поради силен вятър е преустановена работата на фериботa при ГКПП "Свищов" .
Поради извършване на основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е въведена временна организация на движение, като трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира със светофарна уредба. Освен към ГКПП „Русе“, шофьорите в региона могат да се насочат и към ГКПП „Силистра“, ГКПП „Кардам“, ГКПП „Дуранкулак“, ГКПП „Кайнарджа“ и ГКПП „
Община Златица получи наградата „Най-активна община за 2024-та“ в конкурса “Искам да съм полезен… Рециклирай ме” на церемония, която се състоя днес в столицата в рамките на кампанията Община#БезОтпадъци 2024.
Като част от своето представяне Община Златица е организирала редица образователни инициативи и акции за почистване, с които ангажира своите граждани, посочи Ласка Ненова, основател на сдружение "БГ Бъди активен-Пловдив". Община Златица е осъществила събития, част от еко календара на "БГ Бъди активен", като „Месец на рециклирането“, „Седмица на движението и спорта“, Green Week, „Ден без найлонова торбичка“, Parki(ing) Day, както и почиствания на нерегламентирани сметища с акцент речни пространства, отбеляза Ненова.
Тя допълни, че Златица е малка община, в която в рамките на инициативата са свършили и
За поредна година пернишките спортни клубове ще имат правото да участват в анкетното гласуване за определяне на „Спортист на годината“ за 2024 г. Това съобщи главният експерт „Спорт“ в Община Перник Десислава Стойова.
„За избор на спортисти имаме достатъчно предложение, въпреки че голяма част от спортните клубове, на които изпратихме писмо, с което инициираме началото на процедурата по избор на спортист на годината – не отговориха, т.е. не всички клубове са подали своите номинации“, допълни още Стойова.
Предложенията тази година са за 26-има спортисти. Главният експерт „Спорт“ каза, че е очаквала повече имена в категориите, които бяха създадени преди няколко години и обхващат спортът за подрастващи, а именно – категорията за „Най-перспективен състезател“ до 14 г., до 16 г. и до 18-годишна възраст. Д
Домакин на експозицията от близо 45 платна е Художествената галерия „Борис Денев“. Двете културни институции работят съвместно с обмен на творби от фондовете си, каза директорът на Художествената галеря “Борис Денев“ Мартин Митев. Той посочи, че идеята за гостуващи представителни изложби от други галерии е възникнала през 2021 година, когато в обновената галерия са гостували експозиции от художествените галерии в Кюстендил, София, Стара Загора и Русе.
Чудесна е тенденцията за общи проекти и обмен между галериите, които представят своите фондове на публиката в различните градове, каза Митев и посочи, че с Художествената галерия в Плевен тенденцията продължава.
Николай Неделчев, част от екипа на Художествената галерия „Илия Бежков“ и председател на Съюз на българските художници (СБХ) - Плевен посочи, че селектираните творби, които търновската публика ще види са представителна извадка от фонда на галерията, с творци от 70-те години на миналия век, когато изкуството в Плевен бележи голям подем. Във фонда на галерията се пазят над 120 творби на Светлин Русев, както и на много художници-емблеми за българското изобразително изкуство, посочи той. Сред тях са Атанас Начев, Валентин Колев, Владимир Козарски, Гено Генов, Греди Асса, Дило Дилов, Дионисий Дончев, Долорес Дилова, Йордан Кацамунски, Светлин Русев, Тома Трифоновски, Христо Вачев, Юри Буков и други.
Очаква се картини от фонда на Художествената галерия „Борис Денев“ да бъдат представени в изложба в Плевен, защото мостовете в изкуството продължават да провокират, посочи Неделчев. Показваме старите майстори и разбираме колко са актуални те днес, отбеляза той.
Община Ямбол започна обществено допитване за проектобюджета си за 2025 година. Граждани, представители на бизнеса, институции и неправителствени организации могат да подават предложения и препоръки до 17 декември т.г., съобщават от местната управа.
Предложения могат да се подават по електронен път на сайта на общинската администрация чрез формата за обратна връзка, на имейл budjet2025@yambol.bg, както и в специална урна, поставена във фоайето на партерния етаж на Общината.
Допитването и последващата кампания за информиране на гражданите за основните приоритети и обекти, включени във вече одобрената бюджетна рамка, са двата основни инструмента за гарантиране на максимална публичност и прозрачност при формирането и управлението на местните финанси, допълват от кметството.
Приетият в началото на тази година бюджет на Община Ямбол бе в размер на близо 127 млн. л
Аз очаквам и Народното събрание, и правителството да си изпълнят обещанието така, както е заложено по закон за увеличаване на заплатите от 1 януари, защото ние не можем да си позволим в цялата ситуация на несигурност около нас да продължава този отлив от армията. Това каза президентът Румен Радев пред журналисти след посещението си на Пантеона на загиналите в Сръбско-българската война "Майка България" край село Гургулят, община Сливница.
"Аз много отдавна призовавам не за спешни, за аварийни мерки в подкрепа на българската армия, защото тя остава без хора", допълни държавният глава. Той подчерта, че сред най-тревожните въпроси е този за бъдещите офицери, защото има все по-малко кандидати и се стига до непопълване на випуски. Радев не пропусна и въпроса за войнишкия състав.
"Ние трябва да имаме наистина силна армия, способна, на която ние да можем да разчитаме, а най-важн
Евродепутатите от групата „Европа на суверенните нации“ в Европейския парламент (ЕП), в която членува и „Възраждане“, пристигат днес в София за конференция на тема „Миграцията“, съобщиха от пресцентъра на „Възраждане“.
Утре, 20 ноември, от 9:00 часа ще се състои работна среща на тема „Парламентаризъм и демокрация“ на групата „Европа на суверенните нации“ и народни представители от „Възраждане“. Срещата ще бъде в зала 134 на Народното събрание и ще има част, открита за медии.
В разговора с евродепутатите от групата „Европа на суверенните нации“ ще участва председателят на „Възраждане“ Костадин Костадинов, заместник-председателите на партията Цончо Ганев и Петър Петров и народните представители Искра Михайлова, Светослав Тодоров, Ангел Янчев, Ангел Славчев, Анг
Рекорден брой участници - 221 ученици, от 20 училища на седем общини на област Кюстендил, ученици от Русе, Пловдив и Монтана, са се включили в тазгодишното издание на Областния ученически конкурс "В страната на справедливостта 2024 г.". Те участват с уникални рисунки, презентации, литературни произведения и специално създаден блог.
Награждаването на част от участниците беше днес в Съдебната палата в Кюстендил. Там беше подредена и благотворителна изложба, а със събраните средства ще бъде подпомогната благородна кауза, обясниха организаторите. Утре ще бъдат наградени и участници от Дупница и близките общини. Общо отличените участници са 39, днес бяха наградени 26 от тях.
Конкурсът е част от програмата "Съдебната власт - информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури" за учебната 2024/2025 г. и се провежда със съдействието и подкрепата на Реги
Таксиметрови шофьори от Добрич излязоха на протестно шествие срещу повишаването на цената на задължителната застраховка "Гражданска отговорност". Над 120 автомобила преминаха по основните булеварди и улици на града.
“Една застраховка “Гражданска отговорност” може да е от 700 лева до 4000 лева само за таксиметрови автомобили. Причината била, че сме най-рисковете. Ако се направи една статистика за всички автомобили, които са общо, а не само на таксиметровите коли, най-много катастрофи са с частни автомобили. При нас такситата не съм чул една катастрофа да има. Всичките коли отзад са ударени, отпред няма ударен таксиметров автомобил. За 4000 лева застраховка „Гражданска отговорност“ как да стане да стоим и да си мълчим”, коментира пред журналисти таксиметровият шофьор Ивелин Минчев.
Той допълни, че за Добрич това решение е голяма тежест.